Klasztory Św. Antoniego i Św. Pawła, El-Gouna

Koptyjski kościół św. Antoniego został wybudowany w niesamowitym miejscu… Wschodnia Pustynia Arabska w Egipcie to, innymi słowami, bezmiar skał i kamieni. Oddalając się o niecałe 200 km na południe od Suezu, nasza dalsza droga opuszcza wybrzeże Morza Czerwonego i zagłębia się na Zachód w góry Galala. Krajobraz jest tu mało urozmaicony, ale mimo to niezwykle ciekawy i tajemniczy. Po przejechaniu około 50 km wreszcie wyłania się niezapomniany widok - na tle góry Kolzum, przybierającej czasem barwę ametystu, rysują się wieże klasztoru św. Antoniego, widoczne już naprawdę z daleka.

Kościół wzniesiono w IV wieku w pobliżu groty, w której przez ponad osiemdziesiąt lat żył św. Antoni Wielki.

Ale to nie koniec wrażeń. Należy ruszyć dalej w drogę. Po przebyciu kolejnych 25 km zobaczymy kolejną duchową twierdzę – klasztor św. Pawła, zbudowany na grobie św. Pawła z Teb, pierwszego eremity i jednego z mistrzów św. Antoniego. Także jest to miejsce naprawdę niezwykłe: wciśnięte między góry, wydaje się jeszcze bardziej surowe i dzikie. Klasztor nadal pełni swoją funkcje, obecnie ponad 250 mnichówżyje tam zanurzonych w duchowości IV wieku… Ojcowie (abuna) słyną przede wszystkim z serca szeroko otwartego dla gości, których przysyła im Bóg.

Myślę, że przede wszyskim musimy dowiedzieć się czegoś więcej o Koptach – chrześcijanach z Egiptu.

Koptowie (Qipt – arabska forma greckiego słowa Aigyptos, oznaczającego mieszkańców Egiptu), uważają siebie za prawdziwy naród egipski. Dlatego słowo „Kopt” należy pisać z wielkiej litery. Choć od trzynastu wieków podlegają dyskryminacji i prześladowaniom, w czasie ostatnich 50 lat możemy obserwować ich spektakularne odrodzenie, które stanowi jeden z najbardziej pasjonujących fenomenów religijnych naszych czasów.

Gwałtowny wzrost powołań kapłańskich i monastycznych, trwający nieustannie od ponad trzech pokoleń, sprawia, że zapełniają się seminaria i klasztory. Wszędzie dobudowuje się nowe skrzydła budynków, zwiększając liczbę cel. Swoje odrodzenie zawdzięcza częściowo dwóm ostatnim patriarchom: Cyrylowi VI (1959-1971), wielkiemu świętemu, który dla Koptów jest tym, kim dla nas Jan Paweł II, oraz Szenudzie III, bohaterowi oporu wobec prześladowań islamskich. Sukces tej Wiosny Kościoła tkwi w dobrym poziomie formacji chrześcijan, silnej więzi wiernych z kapłanami, a przede wszystkim w intensywnym życiu liturgicznym, duchowym i sakramentalnym, będącym źródłem zaangażowania społecznego i charytatywnego.

Obydwa miejsca, kościół św. Antoniego oraz klasztor św. Pawła, nie mają oficjalnych godzin otwarcia. Jak już jednak wspominaliśmy, koptyjscy ojcowie słyną z niezwykłej gościnności i otwartości, dlatego ze zwiedzaniem nie powinno być problemu.

Możesz również odwiedzić jedno z najpiękniejszych miast w Egipcie, El-Gouna, który nazywa się egyption Wenecji.

Na wycieczkę trzeba zabrać: paszport, wygodne buty, okulary, kapelusz, krem do opalania, polisę ubezpieczeniową.
Wycieczki organizowane są: Codziennie
Wycieczka trwa: W każdej chwili
Cena dla grupy od 1 do 3 osób: 200$
Cena dla grupy od 4 do 10 osób: 350$