Luksor, Świątynia Dendera

Dendera to miasto w Górnym Egipcie, na prawym brzegu życiodajnego Nilu. Istniało ono już w okresie Starego Państwa, w starożytności był to ważny ośrodek kultu bogini Hathor.

Hathor ukazywana była jako kobieta z głową krowy, która między rogami miała umieszczony dysk słoneczny. Pełniła bardzo wiele funkcji, jednak najczęściej czczono ją jako boginię płodności i miłości, opiekunkę tańca oraz instrumentu muzycznego sistrum. Często utożsamiano ją z grecką Afrodytą.

Najlepiej zachowanym zabytkiem na terenie Dendery jest właśnie świątynia Hathor. Jej budowę rozpoczęto za panowania Ptolemeusza IX, a zakończono w czasach Nerona (125 p.n.e. – 60 n.e.).

Świątynia jest ciekawym i oryginalnym budynkiem jak na tamte czasy. Jej wygląd znacznie różni się od klasycznych budowli egipskich. Nie znajdziemy tutaj np. pylonów, które zawsze poprzedzały starożytne budowle sakralne. Brak jest także dziedzińca z portykami.

Świątynia Hathor została zwrócona fasadą w kierunku Nilu. Jej dziedziniec poprzedza wejście do głównej dużej sali ozdobionej 24 kolumnami pronaosu. Za tą salą znajduje się sala hipostylowa (wnętrzne, gdzie na całej powierzchni, w równych odległościach, znajdują się kolumny. W przypadku świątyni Hathor jest ich 24, a wszystkie są zwieńczone głowami bogini). Obok mamy pomieszczenia magazynowe, pracownię perfum oraz skarbiec. Z tyłu mieściła się sala ofiarna i pomieszczenie poprzedzające sanktuarium, które otacza pasaż z 11 kaplicami poświęconymi różnym bóstwom i symbolom religijnym.

Wewnątrz świątyni niezwykle ciekawy wydaje się sufit jednej z kaplic, który pokrywał okrągły fresk z symbolicznym wyobrażeniem nieba: gwiazdozbiorów, planet i gwiazd, tzw. Zodiak z Dendery. Obecnie oryginał znajduje się w paryskim Luwrze, a w świątyni pozostawiono kopię. Podobne przedstawienie, jednak na planie kwadratu, znajduje się w sali hipostylowej. Na ścianach świątyni można ponadto podziwiać sceny z corocznych obchodów Nowego Roku. Wówczas posąg bogini Hathor wynoszony był na dach, aby ujrzało go bóstwo słońca. Następnie zanoszono go do świątyni Boga słońca Horusa w Edfu.

Zwiedzając świątynię Hathor warto odwiedzić także w najbliższej okolicy ruiny niewielkiej świątyni Izydy oraz święte jezioro.

Na wycieczkę trzeba zabrać: paszport, wygodne buty, okulary, kapelusz, krem do opalania, polisę ubezpieczeniową.
Wycieczki organizowane są: piątek
Wycieczka trwa: 05.00-22.00
Cena dla dorosłych: 70$
Cena dzieci: 35$