Kair, Aleksandria

Dzień 1:

Program rozpoczyna się zwiedzaniem Muzeum Egipskiego w Kairze, gdzie zgromadzone są największe skarby świata starożytnego Egiptu. Zawdzięcza ono swoje istnienie Augustowi Mariette'owi. Można tu odnaleźć cały dawny Egipt, skupiony w miejscu stworzonym na miarę wielkości tego królestwa. Niedostępna część muzeum jest równie ważna, jak ta którą się zwiedza, gdyż w podziemiach przechowuje się tyleż samo skarbów kultury. Muzeum mieści ponad 160 000 eksponatów. Najbogatszymi eksponatami dostępnymi dla zwiedzających są skarby z grobowca Tutankhamona, ze słynną 11-kilową złota maską.

Obiad w lokalnej restauracji.

Zwiedzanie płaskowyżu w Gizie, gdzie znajduje się Piramida Cheopsa zbudowana ponad 4 500 lat temu– największa z trzech znajdujących się na płaskowyżu jest jednym z siedmiu cudów świata, który przetrwał do czasów współczesnych. Nadal działa na wyobraźnię wraz ze swoimi dwiema mniejszymi sąsiadkami (piramidy Chefrena i Mykerynosa) oraz sfinksem czuwającym u stóp płaskowyżu.

Zwiedzanie kompleksu piramid oraz posągu sfinksa, wyciętego w wielkim bloku skalnym, o głowie Chefrena i ciele lwa, który strzeże dolnej świątyni władcy.

Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Kairze. Kolacja w hotelu.

Dzień 2:

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Aleksandrii, drugiego pod względem wielkości miasta Egiptu, miejsca spotkań dwóch kultur – arabskiej i śródziemnomorskiej. Założone przez Aleksandra Wielkiego miasto słynie z określenia „Perła Morza Śródziemnego”. Fascynuje mieszanką historii i współczesności. Choć ze starego miasta pozostało niewiele, Aleksandria wciąż zachowuje śródziemnomorską elegancję z jej starymi domami, eleganckimi na sposób europejski, starymi kawiarniami i grecko-rzymskimi zabytkami.

Zwiedzanie Twierdzy Kaitbeja, sułtana mameluckiego, zbudowaniej w XV w. na miejscu latarni morskiej z III w. (na niegdysiejszej wyspie Faros), uznanej ze względu na jej wysokość (ok. 100-120m.) za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata.

Spacer po Corniche'u , czyli nadmorskiej promenadzie biegnącej nad urwiskiem w Aleksandrii - prawdziwa przyjemność zarówno podczas letnich, jak i zimowych miesięcy. Zaczynając trasę w Ras El Tin, a kończąc w Montazah, podziwiać można wspaniałe widoki Białego Wybrzeża Morza Śródziemnego. Corniche zbudowano w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

Obiad w lokalnej restauracji.

Zwiedzanie nadmorskiej rezydencji zwanej Pałacem Montazah, w którym znajduje się muzeum oraz hotel zbudowany w 1892 roku, jako rezydencja myśliwska jednego z władców. Usytuowany jest on na wzgórzu z widokiem na Morze Śródziemne i zapierającą dech w piersiach panoramą wybrzeża. Ogrody Montazah na nabrzeżu przyciągają wzrok swym pięknem. Przechadzka w zielonych i kwitnących alejach parku to sama przyjemność.

Wizyta w nowym budynku słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej, w którym mieści się największa przestrzeń czytelnicza na świecie, wyposażona w ponad 2000 krzeseł. Ten futurystyczny, przypominający dysk obiekt został otwarty w 2002 roku. Cały budynek jest pokryty napisami i literami zaczerpniętymi niemal ze wszystkich języków świata, co ma odzwierciedlać wielokulturowe dziedzictwo i ducha biblioteki. Docelowo biblioteka ma pomieścić 8 milionów książek.

Powrót do Hurghady.

Na wycieczkę trzeba zabrać: paszport, wygodne buty, okulary, kapelusz, krem do opalania, polisę ubezpieczeniową.
Wycieczki organizowane są: niedziela
Wycieczka trwa: 01.00-22.00
Cena dla dorosłych: 120$
Cena dzieci: 60$